Cukrzyca dla początkujących

Cukrzyca dla początkujących

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Powodować może zaburzenia przemiany materii związane przede wszystkim z gospodarką węglowodanową. Po zdiagnozowaniu choroby, cukrzycę należy odpowiednio leczyć. Jeśli jednak nie zastosuje się właściwego leczenia, może dojść do licznych poważnych powikłań zdrowotnych. Tak więc jeśli tylko zauważymy u siebie objawy mogące świadczyć o cukrzycy, należy udać się z wizytą do lekarza, który z pewnością zleci wykonanie serii badań.

Należy wiedzieć, że znaczne wahania glikemii doprowadzić mogą do śpiączki, która z kolei może zagrać nie tylko zdrowiu, ale także i życiu. Można wyodrębnić dwa rodzaje powikłań chorobowych cukrzycy – ostre oraz przewlekłe. Do tej drugiej grupy zalicza się uszkodzenia narządu wzroku (np. zaćma, zmiany naczyniówki, które w konsekwencji doprowadzić mogą do ślepoty), uszkodzenia włókien nerwowych mające różnego rodzaju skutki, mogą to być m.in. zaburzenia czucie, drętwienie, zaburzenia pracy serca, a także zaburzenia pracy układu pokarmowego. Przewlekłe powikłania cukrzycy to także uszkodzenie nerek, udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, znacznie gorsze gojenie się ran, zmiany skórne oraz spadek odporności. Wśród powikłań przewlekłych wymienić należy jeszcze neuropatię cukrzycową oraz nefropatię cukrzycową.

Z kolei ostre powikłana chorobowe cukrzycy to m.in. kwasica ketonowa. Wystąpić może ona w przypadku zachorowań na cukrzycę typu pierwszego, ponadto może być zagrożeniem dla życia chorego. Kwasica ketonowa objawia się odwodnieniem, szybkim oddechem, bólem brzucha, sennością. Może doprowadzić do wstrząsu oraz śpiączki. Wspomnieć należy również na hipoglikemię, która często powodowana jest przyjęciem nieodpowiedniej dawki leku, nie spożywaniem pokarmów lub też ich niestrawieniem, wypiciem alkoholu. Hipoglikemia może objawiać się potliwością, pobudzeniem, dreszczami, a także głodem. Ponadto dojść może także do śpiączki bądź też drgawek.

Chorzy na cukrzycę powinni pamiętać nie tylko o przyjmowaniu leków, ale także o aktywności fizycznej.

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org