Anemia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Anemia Tag: anemia    kto choruje na anemię    Leczenie anemii    Objawy Anemii    rodzaje anemii

Prowadząc niezdrowy tryb życia i stosując niewłaściwą dietę jesteśmy narażeni na niejedną chorobę. Nieuwaga w tych kwestiach może kosztować utratę cennego zdrowia oraz wiele komplikacji z tym związanych. Jedna z przypadłości, która związana jest między innymi ze złym ułożeniem codziennego jadłospisu jest anemia. Jak każda inna choroba ma ona swoją postać łagodną, ale również złośliwą. Jednakże obojętnie od jej formy, ważne jest, aby systematycznie poddawać się różnego rodzaju badaniom. Jeśli chodzi o anemię to częsta kontrola u specjalisty jest o tyle ważna, że przypadłość tą w jej początkowej postaci ciężko jest trafnie rozpoznać. Pacjenci, który zgłaszają się do lekarza z objawami choroby są zazwyczaj zaskoczeni diagnozą. Anemia działa dość podstępnie i szybko rozwija swoją postać w ciałach niczym nieświadomych ludzi. A zasięg chorych, którzy zmagają się z tym schorzeniem jest ogromny. Według szacunków, około 1,62 miliarda ludzi na świecie cierpi na anemię. Jak widać jest to zjawisko dość popularne, na które niestety coraz więcej ludzi umiera, bo obecnie wskaźnik ten wynosi około 800 tysięcy zgonów. Czy nie warto więc, prowadząc właściwy tryb życia i wykorzystując zdrową dietę, skutecznie ochronić się przed anemią, z którą związanych jest tak wiele zagrożeń?

Czym jest anemia?

Jest to schorzenie inaczej zwane niedokrwistością, związane z niedoborem hemoglobiny i czerwonych ciałek krwi, czyli erytrocytów. Gdy badania krwi, wskazują ilość tych substancji poniżej normy, oznacza to, że najpewniej diagnoza wykaże anemię. Niedokrwistość określa się, gdy stężenie hemoglobiny u mężczyzn jest poniżej 13,5 g/dl (gram na decylitr) a u kobiet mniej niż 12,0 g/dl.

Polecamy  Psorifix opinie, cena, gdzie kupić, dawkowanie, skład ,skutki uboczne, apteka, Polska, Allegro

Powody występowania

Powodów występowania anemii jest na pewno kilka. Niedokrwistość spowodowana może być niedoborem żelaza, dużą utratą krwi, niewłaściwym wytwarzaniem hemoglobiny oraz skróconym czasem życia krwinek czerwonych. Inną przyczyną mogą być także uwarunkowania genetyczne, więc anemia może mieć również charakter wrodzony. Czynnikami, które wywołują niedokrwistość są też wrzody wywołujące krwawienie z przewodu pokarmowego, komplikacje związane z krzepliwością krwi czy też nadużywanie leków przeciwzapalnych, między innymi aspiryny.

Kto choruje?

Na dolegliwość tą narażone są przede wszystkim kobiety. Podczas miesiączki tracą one znaczną część krwi, co powoduje, że przez resztę miesiąca, muszą od nowa gromadzić potrzebne zasoby żelaza. Poza tym jeśli chodzi o niedobór tego pierwiastka, dotyczy on również kobiet w ciąży, ponieważ dziecko, które rozwija się w ciele matki pobiera od niej niezbędny mu duży zapas tej substancji. Problem ten dotyczy około 20-30% ciężarnych. Kobiety w wieku podeszłym, przeżywające menopauzę, zmagają się ze spowolnionym procesem powstawania nowych krwinek czerwonych, dlatego u nich także jest wysoki wskaźnik wystąpienia anemii. Grupą istotnie zagrożoną są również dzieci. Szacuje się, że około 47% maluchów w wieku przedszkolnym ma anemię, więc są to bardzo niepokojące statystyki. Rzadziej na niedokrwistość chorują mężczyźni, stanowiąc niecałe 13% chorych. Anemia może również wystąpić u nastolatków, kiedy w okresie dojrzewania potrzebują zwiększonej ilości żelaza, lub u pacjentów zmagających się z chorobami nerek i cukrzycą.

Rodzaje anemii

Istnieje około 100 rodzajów niedokrwistości, lecz można określ ich dwie zasadnicze odmiany. Anemię można więc podzielić na złośliwą (niedokrwistość megaloblastyczna), która spowodowana jest niedoborem witaminy B12 i zapaleniem błony śluzowej żołądka, oraz na sierpowatą, czyli wrodzoną, charakteryzującą się niewłaściwą budową hemoglobiny. W tym przypadku następuje przekształcenie struktury białkowej, co powoduje rozpad erytrocytów. Kształt czerwonych krwinek ma wygląd sierpowaty, stąd takie jej określenie.

Polecamy  Nikostop Antistress Allegro, cena, gdzie kupić krople, opinie + forum, apteka, skład + skutki uboczne

Objawy

Niełatwo jest właściwie dostrzec przejawy niedokrwistości. Są one mało charakterystyczne, więc ciężko odróżnić je po prostu od zwykłego przemęczenia czy niewyspania. Do objawów anemii możemy więc zaliczyć: osłabienie, zmęczenie, bóle głowy, duszności, bladość cery, brak apetytu, szum w uszach, stany depresyjne, zawroty głowy, problemy z koncentracją i wzrokiem, krwawienie z nosa, omdlenia, bóle w klatce piersiowej, nieregularne miesiączki, kołatanie serca, nadwrażliwość na zimo, senność, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, nudności. Większość z tych dolegliwości doskwiera nam tak często, że nie podejrzewa się występowania anemii. Poza tym te objawy mogą być mylnie interpretowane i przypisywane innemu schorzeniu, co wynika z tego, że wywołują podobne reakcje  organizmu.

Leczenie

Najpopularniejszym miejscem występowania anemii jest żelazo, dlatego leczenie zazwyczaj polega na wykorzystaniu odpowiednio dobranej diety, oraz zażywaniu tego pierwiastka i witamin w postaci tabletek. Jadłospis powinien być bogaty w produkty pochodzenia zwierzęcego. Każdego dnia kobiety potrzebują 18 mg żelaza, podczas ciąży 26 mg, mężczyźni 15 mg a dzieci 12-17 mg. Do produktów bogatych w ten ważny pierwiastek możemy zaliczyć: mięso kurze, wołowe i indycze, suszone owoce, rośliny strączkowe (soja, groch, biała fasola), sałatę, ziemniaki, szpinak, szczypiorek, natkę pietruszki, cukinię, oraz także kakao. Pamiętać należy również, że niektóre składniki mogą utrudniać wchłanianie żelaza do organizmu, dlatego należy ograniczyć picie kawy i herbaty, jedzenie otrębów oraz brązowego ryżu. Najlepiej jest, kiedy w leczeniu anemii, dieta dobrana jest zgodnie z grupą krwi. Kiedy zaś chodzi o poważniejsze schorzenia, w leczeniu anemii należy stosować odpowiednie preparaty krwiotwórcze. Czasami, w gwałtownym przebiegu choroby istnieje możliwość chirurgicznego wycięcia śledziony lub transfuzji krwinek czerwonych. Są to jednak przypadki bardzo poważne.

Aby trafnie rozpoznać oznaki choroby i skutecznie się ich pozbyć, najważniejsza jest konsultacja z lekarzem. Badania są niezbędne, aby móc określić rodzaj anemii i jej leczenia. Tym bardziej, że objawy które jej towarzyszą, skutecznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia. Nieleczona niedokrwistość może również doprowadzić do wielu komplikacji na tle zdrowotnym, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Polecamy  Choroby stawów – leczenie metodami naturalnymi
M
O Marzena Wielgus 139 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia.Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*