Dlaczego warto odpoczywać

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dzwoni budzik i po nim leniwa i spokojna noc (o ile w trakcie jej snu podświadomie nie analizowaliśmy czy nie planowaliśmy) odchodzi w zapomnienie. Teraz wszystko robimy w biegu, nawet drugie śniadanie w pracy (o ile oczywiście znaleźliśmy czas na pierwsze) zwykliśmy jeść przed komputerem choćby czytając jakieś ważne, oczywiście, informacje. A weekend? No cóż, trzeba nadgonić zaległości, więc z pracy taszczymy sterty dokumentów a do łóżka zabieramy nie ciekawą książkę lecz laptopa….
A gdzie czas na odpoczynek?

Większość młodych osób, około trzydziestego roku życia, wpada w wir i pracoholizm. Stawiają sobie coraz to wyższe cele, awansują, podpisują jeszcze lepsze kontrakty, stale zastanawiając się, co można zrobić jeszcze lepiej.
Nawet po powrocie do domu, telefon komórkowy jest włączony, na wypadek, gdyby przełożony czegoś potrzebował…
Oczywiście, można powiedzieć, że młodzi ludzie są na przysłowiowym „dorobku”, jednak co im po pieniądzach, jeśli tak naprawdę nie będą potrafili korzystać z życia?
Badania dowodzą, że brak odpoczynku zwiększa wydzielanie hormonu stresu, kortyzolu. Warto dlatego odpoczywać w każdej wolnej chwili, nie tylko w czasie urlopu, ale również w weekendy.

Zdaniem specjalistów młodzi pracownicy traktują swoje życie bardzo zadaniowo, wręcz rywalizacyjnie, co z kolei przekłada się również na życie prywatne. Często pojawia się stwierdzenie muszę w bardzo przyziemnych czynnościach: muszę pograć w tenisa, muszę iść na aerobik, muszę iść na basen, a to nie jest niczym dobrym.
Weekend powinien służyć odpoczynkowi i być wolny od jakiejkolwiek rywalizacji. Znacznie korzystniejsze będą zatem joga, pilates czy medytacja.

U osób żyjących w przewlekłym stresie, jak dowodzą badania przeprowadzone przez neurobiologów, giną komórki biorące udział w tworzeniu tak zwanego hipokampu. Ta część mózgu, znacznie mniejsza niż u osób wypoczetych, odpowiada za pamięć. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są kłopoty z pamięcią, snem, spadek dobrego samopoczucia, nerwowość, zmęczenie oraz choroby psychosomatyczne.

W tygodniu pracy nie sposób o odpoczynek, choć wieczorami warto postarać się o to, by go sobie zapewnić. Akumulatory podładować należy w czasie weekendu. Ażeby tak było, warto pamiętać o kilku nader istotnych zasadach.

Weekend spędź aktywnie, na świeżym powietrzu

Nie oznacza to konieczności biegania, skakania czy wykonywania innych, często wyczerpujących zadań. Warto natomiast zamiast spędzać czas przed telewizorem, wyjść na spacer czy urządzić sobie piknik poza miastem.
Wiele osób wybiera jednak telewizję, która dostarcza nam sporą ilość męczących organizm informacji, co dodatkowo obciąża mózg nie sprzyjając wypoczynkowi.

Polecamy  Eracto; pełna analiza 2018; recenzje + forum, cena, jak korzystać z apteki, skład, dawkowanie, gdzie kupić?

Spacer, ale nie w centrum handlowym

Choć w centrum handlowym pokonujemy bardzo długie dystanse, a marsz jest zalecany (więcej w artykule: Marszowanie – czy warto?) odwiedzenie galerii nie jest dobrym pomysłem na odpoczynek. Nowa sukienka czy bluzeczka większości kobietom oczywiście poprawią humor, jednak zakupy wcale nie pozwalają odpocząć. Wypad ten oznacza dojechanie, a więc pokonywanie koków, omijanie dziur w nawierzchni dróg. Wszystko to sprawia, że denerwujemy się i stajemy się podirytowani.
Znacznie lepiej wolny czas spędzić, owszem, poza domem, jednak aktywnie, spacerując, jeżdżąc na rolkach, rowerze, pływając. Warto także skorzystać z mocy masaży, aromatycznych kąpieli oraz medytacji. Wszystko zależy, czego organizm potrzebuje. Jeśli marzy się nam wypoczynek, nie porywajmy się na wysiłek fizyczny, urządźmy sobie domowe spa.

Nie bój się spontaniczności

Wiele osób planuje każdy dzień uważając, że tak trzeba. Okazuje się tymczasem, że bycie spontanicznym przynosi wiele korzyści. Nauczmy się zatem iść na żywioł, pozwólmy innym zaplanować wolny czas, dzięki czemu przekonać możemy się, jaki potencjał drzemie w spontaniczności.

Pół godziny tylko dla siebie

W czasie weekendu warto znaleźć choć 30 minut wyłącznie dla siebie. W tym czasie należy robić to, co lubimy, choćby miało to oznaczać śpiewane przez Kasię Klich „będę robić nic, nic będę robić…”.
Regularne praktykowanie takiego wypoczynku pozwala, zdaniem specjalistów, zapomnieć o kłopotach związanych z pracą, wpływa zatem pozytywnie na samopoczucie oraz zdrowie, pozwala też zabrać dystansu do codziennych spraw.

A co z używkami?

Wiele osób w dni wolne od pracy spotyka się ze znajomymi, a spotkaniom tym towarzyszy alkohol, który pozwala choć na chwilę zapomnieć o kłopotach. W małych dawkach potrafi on odprężyć, jednak jeśli wypijemy sporą jego ilość, możemy być pewni, że stracimy wiele energii, której i tak pod koniec tygodnia nie mamy za wiele. Przez to zamiast rozpocząć tydzień w pełni sil, idziemy do pracy w poniedziałek z nastawieniem „nic mi się nie chce”.

Polecamy  Calminax; raport 2018 - opinie + fora, cena, gdzie kupić, apteka,

Tajemnica uśmiechu

Uśmiech stymuluje nasz mózg poprawiając samopoczucie. Ten szczery stymuluje produkcję hormonu szczęścia i porównywalny jest ze stanem po zjedzeniu tabliczki czekolady, która jak powszechnie wiadomo poprawia samopoczucie, jednak dostarcza też sporej ilości kalorii….

Pozytywne nastawienie i umiejętność znalezienia dobrych stron, umiejętność odczytania własnych pragnień i dążenie do ich zaspokojenia czy dobre spożytkowanie czasu w korku lub długiej kolejce to klucz do odpoczynku przekładającego się na nasze życie, tak zawodowe, jak i prywatne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*