W jaki sposób zapobiec biegunkom podróżnym?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

W jaki sposób zapobiec biegunkom podróżnym?

Biegunka dotyka mniej więcej ½ osób podróżujących po świecie. To najczęściej występująca choroba podróżna, której głównym czynnikiem zakaźnym są bakterie obecne w wodzie pitnej czy pożywieniu. Istnieją metody zapobiegania objawom towarzyszącym tej dolegliwości. Chcesz wiedzieć jakie?

Jak zapobiegać biegunce podróżnej?

Najbardziej narażeni jesteśmy na wystąpienie biegunki podróżnej w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji oraz na Bliskim Wschodzie. W szczególności podatne na wystąpienie tego schorzenia są osoby o obniżonej odporności, cukrzycy czy osoby dotknięte stanem zapalnym jelit. Duże ryzyko wystąpienia biegunki dotyczy również osób dotkniętych chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, gdyż stosują oni leki zmniejszające kwasowość soku żołądkowego, a to z kolei zwiększa szansę na przeżycie niektórych drobnoustrojów w układzie pokarmowym.

Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki podróżnej na kilka sposobów:

  • Pij jedynie wodę butelkowaną
  • Unikaj napojów z dodatkiem kostek lodu, gdyż mogą one być przyrządzone ze skażonej bakteriami wody
  • Myj zęby przy użyciu wody butelkowanej
  • Unikaj warzyw i owoców, które mogły być myte w skażonej wodzie
  • Możesz spożywać owoce i warzywa, które można obrać ze skóry (np. banany, pomarańcze)
  • Dokładnie sprawdzaj czy produkty mięsne, które spożywasz są dobrze dogotowane czy dosmażone.

Co robić w momencie wystąpienia biegunki?

Biegunka podróżna zazwyczaj rozpoczyna się od wystąpienia nagłej, silnej bolesności brzucha oraz luźnego stolca. Objawom tym mogą również towarzyszyć mdłości, wymioty i silne wzdęcia. Niekiedy pojawia się wysoka gorączka.

W większości przypadków biegunka podróżna samoistnie ustępuje w przeciągu 3-5 dni. W tym czasie istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów i unikanie napojów oraz żywności niewiadomego pochodzenia. W szczególności dotyczy to warzyw i owoców niepoddanych uprzednio obróbce cieplnej. W cięższych przypadkach przy stanach gorączkowych często konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii, która łagodzi objawy choroby i skraca czas jej trwania.

Polecamy  FreshDepil szokujący raport 2018, opinie + forum, cena krem, jak używać, przechowywać, ; gdzie kupić?

Stosując się do wyżej wymienionych zaleceń można uniknąć uporczywych dolegliwości związanych z biegunką podróżną. Warto jednak pamiętać o prawidłowym postępowaniu w przypadku nagłego wystąpienia tej odmiany biegunki Dzięki temu można zapobiec znacznemu odwodnieniu organizmu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*